Bezpieczeństwo płatności kartą przez internet

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo kupowania w sieci za pomocą karty, to wciąż wiele osób podchodzi do tej metody płatności sceptycznie. Niektórzy obawiają się, że podanie wszystkich danych na swojej karcie (oraz danych osobowych właściciela) może skończyć się utratą wszystkich pieniędzy z konta osobistego. Mimo to nie powinniśmy obawiać się płatności kartą przez internet, chyba że sklep internetowy ewidentnie wzbudza w nas podejrzenie.

Banki stosują specjalne systemy zabezpieczeń, tak zaawansowane technologiczne, że niemożliwe jest przechwycenie danych karty przy płatności autoryzowanego sklepu. Oprócz tego banki monitorują również nietypowe transakcje, przy użyciu karty. Jeżeli nagle z jednej karty pojawia się kilka różnych transakcji w krótkich od siebie odstępach, wzbudza to podejrzenie banku, który z miejsca uznaje takie operacje za podejrzane i odrzuca takie transakcje.

Podobnie sprawa ma się z przelewaniem mniejszych kwot zaraz po sobie – często przestępcy chcą sprawdzić, jak wielkie sumy autoryzuje bank za jednym razem, dlatego na próbę wysyłają kilka mniejszych kwot. Banki również orientują się, że to próba oszustwa, a wszystkie te transakcje zostają wtedy odrzucane. W przypadku odrzucenia transakcji większość osób dostaje stosowną informację na adres e-mail lub SMS-a.

Dzięki temu mamy okazję zweryfikować (w swojej pamięci lub już na infolinii banku), czy płatności były dokonywane przez nas, czy przez złodziei, którzy mogli wejść w posiadanie danych naszej karty w różny sposób, niekoniecznie powiązany z dokonywaniem płatności przez internet.

Close