Czy karty czipowe są bezpieczne?

Banki robią wszystko, by zapewnić swoim klientom bezpieczeństwo. Właśnie między innymi dlatego wprowadzono karty czipowe, które są wyposażone w mikroprocesor, kontrolujący proces dostępu do danych.

Wszystkie informacje, znajdujące się na karcie, są szyfrowane, co utrudnia kradzież danych. Mimo to trzeba uważać na złodziei, ponieważ pokaźna część kart czipowych ma również pasek magnetyczny – on umożliwia pobranie gotówki z bankomatów, które są starszej generacji: wystarczy, że złodzieje skopiują pasek magnetyczny, później sklonują kartę, sprzedadzą ją i możemy mieć duże kłopoty finansowe.

Do czego mogą zostać wykorzystane podrobione karty?

Sklonowane karty można sprzedać w tak zwanym „podziemnym internecie”. Istnieje specjalna sieć, Tor, do której nie można się dostać bez znajomości adresu IP.

To tam można spotkać różnej maści złodziei, przemytników, handlarzy nielegalnymi przedmiotami a nawet morderców. To tam także handluje się sklonowanymi kartami – jeżeli Twoja karta wpadnie w niepowołane ręce, możesz mieć duże kłopoty.

Karta może zostać wykorzystana na przykład do wypłaty gotówki (w krajach z bankomatami starszej generacji) – nie jest to rzadka sytuacja. Czasem można zauważyć niepokojące transakcje w historii konta, jak na przykład wybieranie gotówki w Singapurze, mimo że byliśmy w tym czasie w Polsce.

Właśnie dlatego musimy dołożyć wszelkich starań, żeby utrudnić złodziejom kradzież danych z naszej karty – najlepiej nie korzystać z podejrzanych bankomatów, a także pamiętać o zasłanianiu klawiatury w bankomacie ręką, gdy wpisujemy kod PIN.

Close