Czym grozi zgubienie karty zbliżeniowej?

Płatność zbliżeniowa jest obecnie jedną z najpopularniejszych metod płatności za zakupy do 50 złotych. Wraz z rosnącą popularnością coraz mniej osób zaczęło się zastanawiać nad bezpieczeństwem tego typu płatności.

Mimo iż zdementowano plotki o rzekomych atakach hakerskich na właścicieli kart zbliżeniowych, to nadal zgubienie tej karty może mieć dla nas poważne skutki, w postaci straty pieniędzy. Jedyną blokadą, uniemożliwiającą dokonanie wysokich płatności kartą zbliżeniową, jest blokada ilościowa i kwotowa.

Dokładniej mówiąc to przy płatnościach zbliżeniowych można dokonać zakupu na maksymalnie 50 złotych jednorazowo, 5 razy w ciągu doby. Dzięki temu złodziej nie kupi na nasz koszt na przykład drogiego samochodu, telewizora czy innego drogiego sprzętu.

Mimo to jeżeli zgubimy kartę zbliżeniową i na czas jej nie zablokujemy, może stracić w jeden dzień 25 złotych. Co prawda ilość transakcji zależna jest od banku, jednak z reguły można płacić kartą zbliżeniową bez podawania kodu PIN 5 razy na dobę.

Niekiedy jednak te wartości są wyższe, o czym właściciel karty nie zdaje sobie sprawy. Dlatego od razu, gdy zauważymy brak naszej karty zbliżeniowej, powinniśmy zadzwonić do banku i natychmiast ją zablokować.

Wydanie nowej karty trochę potrwa, ponadto nie zawsze ktoś nas musiał okraść (zdarzają się przypadki znalezienia karty i odniesienia jej na przykład do siedziby banku), jednak nie warto ryzykować i najlepiej od razu zaginioną kartę zablokować.