Jak bezpiecznie wypłacać gotówkę z bankomatu?

Jeżeli chodzi o pieniądze i karty, to zawsze trzeba być ostrożnym: nawet przy wypłacaniu pieniędzy z bankomatu. Zawsze możemy paść ofiarą oszustwa lub złodziei – nawet w przypadku wybierania gotówki! Bankomaty mogą być wykorzystane do tak zwanego skimmingu.

Skimming polega na kopiowaniu zawartości pasków magnetycznych karty i przechwytywaniu numeru PIN. Przechwycić PIN można dzięki specjalnej, zainstalowanej w obudowie bankomatu kamerki.

Gdy złodziej wejdzie już w posiadanie tych danych, najczęściej dokonuje różnych transakcji internetowych za granicą. Wszystkie te operacje obciążą rachunek posiadacza karty, ponieważ system bankowy nie jest na tyle zaawansowany, żeby rozróżniać oryginalną kartę od skopiowanej, zwłaszcza jeżeli złodziej jest w posiadaniu naszego kodu PIN.

Jak się przed tym zabezpieczyć? Przyjrzyj się maszynie! Sprawdź otwór czytnika kart (jeżeli zauważysz coś niepokojącego, nie korzystaj z bankomatu i skontaktuj się z infolinią – to może być miniaturowy skaner, który kopiuje paski magnetyczne). Oprócz tego sprawdź klawiaturę: jeżeli wystaje ponad powierzchnię blatu bankomatu, to uważaj – może to być nakładka, która służy do przechwytywania numerów PIN.

Dodatkowo jeżeli w górnej ściance bankomatu zauważymy coś niepokojącego, również nie powinniśmy korzystać z takiej maszyny – to tam, w fałszywym panelu, złodzieje umieszczają kamerki, które rejestrują numery PIN. Pamiętaj, że jeżeli cokolwiek wzbudzi Twoje podejrzenia – czy klawiatura, czy wejście na kartę, czy cała maszyna, koniecznie wypłać gotówkę w innym bankomacie i poinformuj bank (numery oddziałów banku są na maszynie) lub właściciela bankomatu o swoich podejrzeniach.