Jak bezpiecznie wypłacać w bankomacie?

Nawet korzystając z bankomatu możemy paść ofiarą oszustwa. Niektórzy złodzieje wsuwają do szczeliny na kartę specjalny czip, odczytujący paski magnetyczne.

Dodatkowo nierzadko stosują specjalne nakładki na klawiatury, dzięki czemu są w stanie przechwycić Twój PIN.

Jak więc bezpiecznie skorzystać z bankomatu?

Jeżeli masz możliwość, to staraj się korzystać z tych samych, sprawdzonych urządzeń.

Dzięki temu w przypadku zmian w wyglądzie maszyny (co najczęściej wiąże się z nałożeniem oszukujących elementów) szybko je dostrzeżesz. Nigdy nie pokazuj swojego kodu PIN – gdy go wpisujesz, zawsze zasłaniaj go ręką lub portfelem.

Utrudniasz tym samym pracę złodziejom! Staraj się nie wypłacać w bankomatach, które stoją w zacienionych miejscach. Jeżeli te miejsca będą na dodatek nieuczęszczane, możesz narazić się nie tylko na utratę PIN-u czy skopiowania zawartości karty, ale również na jej kradzież fizyczną.

Zawsze bierz wydruk, który potwierdza wypłatę pieniędzy. Dzięki temu będziesz w stanie zareklamować, jeżeli bankomat Cię oszukał.

Z kolei te wydruki, podobnie jak wszystkie potwierdzenia transakcji, informacje o saldzie i tym podobne niszcz. Na tych pokwitowaniach są szczątkowe informacje o Twojej karcie – wprawny złodziej dowie się pozostałych rzeczy! Nigdy nie zapominaj o tych kilku radach: dzięki nim możesz ustrzec się przed kradzieżą danych z Twojej karty.

Niestety ale system banku nie rozpoznaje skopiowanej karty (paska magnetycznego) od oryginału, dlatego gdy na dodatek złodziej zna Twój PIN, nic nie powstrzyma go przed dokonaniem wielu transakcji na Twój koszt.