Jak złodzieje wyłudzają dane karty?

Złodzieje stają się coraz bardziej pomysłowi, jeżeli chodzi o kradzieże danych karty. Na początku zaglądali właścicielom kart „przez ramię” w sklepie lub przy bankomacie, żeby poznać ich kod PIN, a później kradli je fizycznie i uciekali. Obecnie takie zachowanie jest prawie niespotykane, jednak złodzieje mają inne pomysły na przechwycenie danych karty.

Bankomaty

Złodzieje często wykorzystują do kradzieży danych z karty bankomaty.

W szczelinie, w którą wkłada się kartę, montują specjalni czip, odczytujący pasek magnetyczny. Na klawiaturę nakładają specjalne nakładki, które pomagają poznać kod PIN. Na dodatek nad klawiaturą montują małą, prawie niewidoczną kamerkę, dzięki której wchodzą w posiadanie kodu PIN.

E-maile i SMS-y

Złodzieje tworzą również strony z formularzami, które wyglądają bardzo podobnie do stron banków.

Proszą w nich o podanie swoich danych osobowych i danych karty, jak na przykład kod CVC czy CVV. Czasami również proszą o kliknięcie w link i infekują nam komputer, który później przechwytuje dane naszej karty.

Fałszywe strony

Dotyczy to zarówno banków, jak i stron sklepów internetowych, w których można płacić kartą. Złodzieje tworzą specjalne przekierowania na swoje strony, które wyglądają identycznie, jak strony sklepów internetowych – w momencie zakupu podajemy dane swojej karty: jej numer, kod CVC lub CVV, a także datę ważności karty.

Właśnie w ten sposób złodzieje wchodzą w posiadanie danych naszej karty. Powinniśmy zachować szczególną ostrożność zarówno przy wypłacaniu gotówki, jak i przy płatnościach przez internet przy pomocy karty.

Close