Karta bankomatowa

Karta bankomatowa służy do wypłacania gotówki w bankomatach. Dodatkowo można dzięki niej sprawdzić swoje saldo w bankomacie, jednak nie można wykonywać nią żadnych innych operacji. Nie zapłacimy nią w sklepie czy przez internet – co więcej przy korzystaniu z tej karty nie będziemy mieli możliwości nawet doładowania telefonu.

Karty bankomatowe są połączone przez banki z kartą debetową, dzięki czemu zamiast dwóch kart, używamy jednej. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie, dlatego też coraz rzadziej można spotkać się wyłącznie z kartą bankomatową. Karty bankowe mają bardzo ograniczoną funkcję i mimo swojej niegdysiejszej popularności obecnie banki powoli wycofują się z proponowania jej klientom.

W dzisiejszych czasach wielu klientów ma konta w różnych bankach i nie chcą oni mieć dodatkowych kart płatniczych. Ponadto taką kartą nie można zapłacić w sklepie, dlatego jest to bardzo niewygodne: w dzisiejszych czasach liczy się czas i wygoda, a zarówno klienci, jak i banki, dążą do uproszczenia systemów płatniczych, stąd też powolne wycofywanie się ze sprzedaży tych kart. Karta bankomatowa jest ściśle powiązana z rachunkiem bankowym, w przeciwieństwie na przykład karty przedpłaconej lub karty obciążeniowej: wypłacać możemy tylko tę gotówkę, którą posiadamy.

Inna sprawa ma się w przypadku karty obciążeniowej, którą możemy płacić do ustalonego wcześniej limitu. Po prostu w dniu spłaty, ustalonym wcześniej z bankiem, pieniądze muszą znaleźć się w całości na koncie, żeby można było dokonać spłaty należności.

Close