Karta debetowa

Karta debetowa Karta debetowa jest wydawana do rachunku bankowego: często najstepuje to albo na życzenie klienta, albo automatycznie, jednak w większości banków już podczas podisywania umowy zaznacza się zgodę na wydanie karty debetowej. Warto jednak zaznaczyć, że jeżeli jest to jedyne konto lub konto podstawowe, to jeżeli chodzi o płatność, to ciężko byłoby zrezygnować z tej karty, ponieważ umożliwia ona wykonywanie praktycznie każdej transakcji. Zwykle są one bezpłatne, jeżeli spełni się wymogi banku (np. zapłacenie jakąkolwiek metodą minimum 200 złotych w miesiącu). Kartą debetową płaci się za zakupy, usługi, można kupować przez internet, można też dzięki niej wypłacać i wpłacać pieniądze na konto.   Karta debetowa jest ściśle połączona z rachunkiem bankowym – wszystkie transakcje można robić do wysokości stanu konta wraz z limitem debetowym.

W przypadku tej karty wszystkie transakcje są rozliczane zaraz po otrzymaniu informacji o jej przeprowadzeniu. Taka informacja jednak może dotrzeć do banku z opóźnieniem zwłaszcza przy płatnościach zbliżeniowych. Karta debetowa wymaga autoryzacji i w jej wyniku zakłada się blokadę wysokości kwoty poszczególnych transakcji (np. przez internet, wypłaty z bankomatu, jednorazowa kwota przelewu), dzięki czemu w przypadku kradzieży nie uda się opróżnić za jednym razem całego konta. Dodatkowo często zakłada się specjalną blokadę, która ma uniemożliwić dokonywanie transakcji w przypadku niewystarczających środków na rachunku.     Karty debetowe to zdecydowanie najpopularniejsze karty, których klienci banków używają na co dzień.

Są wygodne i prawie każda karta debetowa jest połączeniem również karty bankomatowej, dzięki czemu można bez problemu wypłacić i wpłacić gotówkę w bankomacie i sprawdzić swój stan rachunku.