Karta kredytowa

Ten rodzaj karty nie jest powiązany z kontem osobistym. Bank przyznaje swojemu klientowi limit, dzięki czemu może on wykonywać transakcje bezgotówkowe oraz pobierać gotówkę.

Kartę kredytową należy spłacać regularnie raz w miesiącu: może to być spłata całego zasłużenia lub minimalnej jego części (minimalna kwota spłaty jest określana przez bank). W momencie nieterminowej spłaty bank będzie naliczać odsetki, a także może wydać stosowne oświadczenie, które później wpłynie na naszą zdolność kredytową.

Wysokość limitu karty kredytowej zależy od zarobków oraz od zdolności kredytowej klienta. W zależności od banku pobieranie gotówki w bankomatach jest nieopłacalne ze względu na wysoką prowizję, naliczaną przy wypłacie z bankomatu.

Większość banków oferuje otworzenie rachunku w banku, w którym chcemy otworzyć kartę kredytową, jednak nie jest to konieczne. Na karcie kredytowej są ustalane limity kwotowe oraz ilościowe, dzięki czemu można skutecznie zabezpieczyć się w wypadku zgubienia lub kradzieży karty.

Banki również często oferują dodatkowo płatne pakiety ubezpieczeniowe na wypadek kradzieży lub zgubienia karty – warto rozważyć tę opcję, ponieważ miesięczna kwota takiego ubezpieczenia często nie przekracza kilku złotych, a w przypadku zgubienia karty i wykorzystania jej przez złodzieja możemy liczyć na odszkodowanie. Przy korzystaniu z karty kredytowej ważne jest, żeby pamiętać o jednym: to nie są nasze pieniądze.

To pożyczka, którą musimy zwrócić, dlatego nie możemy się zapominać i duża część osób zaleca korzystanie z karty kredytowej wyłącznie w ostateczności.