Karta obciążeniowa

Karta obciążeniowa nie jest powiązana z rachunkiem klienta, jednak na jego życzenie może zostać wydana. Niezależnie od stanu konta klient może przeprowadzać wszystkie transakcje do przyznanego wcześniej przez bank limitu. Później, zwykle po miesiącu, bank sumuje wszystkie przeprowadzone przez klienta transakcje i obciąża jego rachunek, dlatego konieczne jest utrzymanie na koncie pewnej sumy pieniędzy, która pokryje wydatki z karty obciążeniowej. Kartę obciążeniową można porównać do karty kredytowej z tą różnicą, że karty obciążeniowej nie można spłacać w ratach, tak jak karty kredytowej.

Bank na podstawie miesięcznych wpływów na rachunek klienta określa maksymalny limit, który może przyznać w przypadku karty obciążeniowej. Karta obciążeniowa może być wygodniejsza w przypadku mniejszych kwot, jednak bezwzględnie trzeba pamiętać o obowiązku spłaty całego zadłużenia raz w miesiącu. Jeżeli ktoś zdaje sobie sprawę z tego, że przyda mu się większa suma pieniędzy przez jakiś czas, warto pomyśleć jednak o założeniu karty kredytowej, którą można później spłacać w ratach, określonych przez bank (minimalna kwota jest zależna od limitu, ustalonego na karcie) – w innym przypadku mogą nas czekać poważne nieprzyjemności i wysokie odsetki, jeżeli bank nie będzie mógł ściągnąć z naszego konta odpowiedniej należności. Karty obciążeniowe są wygodne, jeżeli mamy pewność, że będziemy w stanie je spłacać za jednym razem.

W innym przypadku różni specjaliści odradzają branie tych kart, ponieważ jest to jednak pożyczka od banku, który w przypadku niewywiązania się z umowy (terminowej spłaty) może wyciągnąć poważne konsekwencje.

Close