Kod PIN

Kod PIN stanowi jedno z podstawowych zabezpieczeń karty płatniczej. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzanie transakcji w sklepach i bankomatach.

Kod PIN chroni jednocześnie wszystkie pieniądze, które są na koncie. W ten sposób, w przypadku gdyby jakakolwiek niepowołana osoba próbowała wypłacić nasze pieniądze, nie będzie mogła tego zrobić.

Według statystyki istnieje 10 tysięcy różnych kombinacji kodów czterocyfrowych, więc stanowi to dodatkowe zabezpieczenie przed złodziejami. Mimo to złamanie kodu PIN jest możliwe, zwłaszcza gdy korzystamy z jednych z najbardziej popularnych kombinacji (na przykład 1234, 4321, 0000 i tym podobne).

Oprócz tego wiele osób ma w zwyczaju zapisywać swój kod PIN do karty na kartce i trzyma ją w portfelu lub nawet pisze PIN na samej karcie flamastrem. Jest to skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie, ponieważ w ten sposób ułatwia się złodziejowi jego zadanie.

Kod PIN powinniśmy znać na pamięć i nie powinniśmy go udostępniać nikomu. Niektórzy złodzieje dzwonią również do właścicieli kart i podszywają się pod pracowników banków – proszą wtedy o potwierdzenie tożsamości poprzez podanie numeru PIN do karty.

Nigdy nie wolno tego robić! Pracownik banku nigdy nie poprosi o takie dane! Również częstą metodą jest wysyłanie specjalnego e-maila, w którym widnieje link do rzekomego banku. Nie klikajmy w niego – jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, zawsze dzwońmy do banku, żeby się upewnić, czy bank na pewno wysłał do nas taką wiadomość.

Również nie wolno klikać w żadne linki w SMS-ach.