Zabezpieczenia karty do płatności przez internet

Na karcie płatniczej podane są trzy informacje, dzięki którym można dokonywać zakupów przez internet. Są to numer karty, data ważności karty oraz kod CVV lub CVC. Jeżeli złodziej wejdzie w posiadanie tych trzech informacji, może dokonywać zakupów przez internet bez konieczności fizycznego posiadania karty.

Jak złodziej może oszukać klienta?

Często złodzieje tworzą strony nieistniejących sklepów lub strony sklepów łudząco podobnych do istniejących, które wymagają podania tych danych. Mogą również zainfekować komputer właściciela karty, dzięki czemu są w stanie przechwycić kod CVV lub CVC. Często również złodzieje podszywają się za pracowników banku i proszą o podanie kodu – nigdy tego nie rób! Jeżeli jakaś rozmowa wydaje Ci się podejrzana, zakończ ją i zadzwoń do oddziału banku, żeby upewnić się, że rozmawiałeś z pracownikiem banku!

Czym skutkuje przechwycenie kodu CVV/CVC?

Ujawnienie lub przechwycenie kodu ma takie same skutki, jak wyłudzenie kodu PIN.

Jeżeli nie ma się ustawionych niskich limitów na transakcje internetowe, złodzieje mogą w naszym imieniu dokonać bardzo drogiego zakupu. Mogą kupić telewizor, samochód, motocykl, kino domowe i inne drogie sprzęty, na nasze konto, a później uciec. Złapanie takiego złodzieja na pewno nie będzie łatwe, dlatego zawczasu warto się zabezpieczać.

Jak się zabezpieczyć przed przechwyceniem danych?

Na pewno nie wchodźmy na podejrzane strony internetowe, nie klikajmy w żadne linki, przesłane SMS-em czy e-mailem, a także nie podawajmy danych karty na podejrzanych stronach. Jeżeli zorientujemy się, że coś jest nie tak, od razu zablokujmy kartę, żeby złodziej nie mógł płacić przy jej pomocy.